Konferencja

Antoni Małecki – życie i twórczość

Antoni Małecki nie jest postacią z pierwszych stron gazet. Chociaż nieco ponad sto lat temu na okładkach się pojawiał.

Antoni Małecki nie figuruje na liście patronów roku 2021. A przecież urodził się dokładnie w tym samym czasie co Norwid.

I wreszcie – Antoni Małecki często umieszczany jest w kategorii „wielcy zapomniani”.

Zupełnie niesłusznie. Udowodniła to konferencja popularnonaukowa zorganizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta
i Gminy w Obornikach
, której to instytucji od ponad 30 lat patronuje zacny uczony.

Wydarzenie odbyło się w środę, 6 października 2021 r., w przepięknych wnętrzach Domu Kultury w Objezierzu, w tej samej miejscowości, w której Antoni Małecki przyszedł na świat. Zaproszeni goście pochylili się nad wybranymi aspektami jego życia i twórczości, a publiczność wysłuchała w sumie 10 wystąpień, które pozwoliły przybliżyć sylwetkę tego wybitnego humanisty

Sesję otworzył dyrektor biblioteki, Mateusz Klepka, a pierwszy panel zainaugurowali przedstawiciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – Małgorzata Orzeł i Robert Forysiak-Wójciński. Przygotowali oni komunikat dotyczący sygnetu Adama Mickiewicza przekazanego w darze Józefowi hr. Grabowskiemu.

Następnie dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, naświetlił działalność Małeckiego związaną z badaniem dziejów narodu polskiego, w szczególności z podważaniem historiograficznych mitów epoki romantyzmu.

Pierwszą część zamykało wystąpienie kierownik BPMiG w Obornikach, Agnieszki Brust, która zaprezentowała gromadzone od lat zbiory biblioteki obejmujące zarówno dzieła Antoniego Małeckiego, jak i opracowania na temat życia i twórczości naszego patrona.

W drugiej części konferencji głos zabrali dr hab. Zofia Dambek-Giallelis oraz prof. dr hab. Zbigniew Przychodniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowcy w zajmujący sposób opowiadali o jednym z najważniejszych obszarów działalności Małeckiego, jakim było opracowanie, wydanie i propagowanie twórczości Juliusza Słowackiego.

Irena Najdek z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Obornikach sięgnęła do wspomnień Franciszka Mickiewicza, z którym przyjaźnił się Antoni Małecki, natomiast Monika Hancyk z Biblioteki Publicznej w Obornikach porównała źródła, z których czerpał młody Małecki pisząc rozprawę „O życiu i pismach Mickiewicza”.

Podczas ostatniego panelu publiczność miała okazję wysłuchać dyrektora Mateusza Klepki, który zaprezentował małeckiana znajdujące się w zbiorach obornickiej książnicy. Bronisław Witt przedstawił zebranym panoramę rodu Goetzendorf-Grabowskich, a sesję zakończyło wystąpienie Zbigniewa Adamczewskiego i Henryka Brodniewicza  pt. „Antoniego Małeckiego meandry genealogiczne”.

Warto podkreślić, że na spotkaniu obecna była dyrektor Biblioteki Publicznej w Obornikach w latach 1966-2003, pani Hilaria Brust, która przyczyniła się do wyboru Antoniego Małeckiego na patrona kierowanej przez siebie instytucji kultury.

Konferencja popularnonaukowa była jednym z wydarzeń, którymi Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach upamiętnia 200. rocznicę urodzin Antoniego Małeckiego.

Dziękujemy Staroście Obornickiemu, Zofii Koteckiej oraz Burmistrzowi Obornik, Tomaszowi Szramie za objęcie Roku Jubileuszowego honorowym patronatem.

Dziękujemy wszystkim prelegentom za przybycie do Objezierza i za przygotowanie ciekawych, różnorodnych wystąpień.

Dziękujemy wytrwałej publiczności – tym, którzy przysłuchiwali się sesji od początku do końca i tym, którzy zajrzeli do objezierskiego Domu Kultury tylko na chwilę.

Dziękujemy pracownikom Biura Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Obornikach za wszechstronną pomoc i współpracę.

Podziękowania składamy także: Sołectwu Objezierze, Szymonowi Piestrzyńskiemu z „Mounting Image”, cukierni Andrzeja Maćkowiaka, restauracji „Marcus” Marka Nogaja, Magdalenie Jędrzejczak z „Pracowni Zieleni”, Agencji Reklamowej „Advert”, pracownikom Obornickiego Ośrodka Kultury, Jolancie Kubiak i wszystkim, których nie wymieniliśmy, a którzy przyczynili się do powodzenia naszego przedsięwzięcia.

PROGRAM KONFERENCJI MAŁECKI