Wystawa

Z Objezierza do Lwowa

16 lipca 2021 r., czyli dokładnie w dniu urodzin Antoniego Małeckiego, uroczyście otworzyliśmy wystawę „Antoni Małecki – z Objezierza do Lwowa”.

Wystawa prezentowała życie i twórczość patrona Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach. Drogę jaką przebył z Objezierza, poprzez poznańskie gimnazjum Marii Magdaleny, uniwersytety w Berlinie, Krakowie i Innsbrucku aż do Lwowa.

Na wystawie prezentowany był bogaty księgozbiór z pracami Antoniego Małeckiego. Na szczególną uwagę zasługiwał pierwszy w języku polskim artykuł poświęcony życiu i twórczości Adama Mickiewicza z 1842 r. oraz książka z objezierskiej biblioteki Anieli z hr. Kwileckich Węgorzewskiej (właścicielki Objezierza w momencie narodzin Antoniego Małeckiego) z 1788 r.

Poza książkami na wystawie można zobaczyć wiele ciekawych pamiątek związanych z Antonim Małeckim: medal ufundowany przez Uniwersytet we Lwowie z okazji 80. urodzin prof. Małeckiego z 1901 r., kopię portretu Antoniego Małeckiego pędzla Zdzisława Jasińskiego, listy Małeckiego do Józefa hr. Grabowskiego z Łukowa i wiele innych.

Wystawa prezentowana była w Domu Kultury w Objezierzu oraz w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy im. Antoniego Małeckiego w Obornikach.