Wystawa

Z Objezierza do Lwowa

16 lipca 2021 r., czyli dokładnie w dniu urodzin Antoniego Małeckiego, uroczyście otworzyliśmy wystawę „Antoni Małecki – z Objezierza do Lwowa”.

Wystawa prezentuje życie i twórczość patrona Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach. Drogę jaką przebył z Objezierza, poprzez poznańskie gimnazjum Marii Magdaleny, uniwersytety w Berlinie, Krakowie i Innsbrucku aż do Lwowa.

Na wystawie prezentowany jest bogaty księgozbiór z pracami Antoniego Małeckiego. Na szczególną uwagę zasługuje pierwszy w języku polskim artykuł poświęcony życiu i twórczości Adama Mickiewicza z 1842 r. oraz książka z objezierskiej biblioteki Anieli z hr. Kwileckich Węgorzewskiej (właścicielki Objezierza w momencie narodzin Antoniego Małeckiego) z 1788 r.

Poza książkami na wystawie można zobaczyć wiele ciekawych pamiątek związanych z Antonim Małeckim: medal ufundowany przez Uniwersytet we Lwowie z okazji 80. urodzin prof. Małeckiego z 1901 r., kopię portretu Antoniego Małeckiego pędzla Zdzisława Jasińskiego, listy Małeckiego do Józefa hr. Grabowskiego z Łukowa i wiele innych.

Wystawę można oglądać w Domu Kultury w Objezierzu do końca października. Wystawa czynna w każdą sobotę i niedzielę w godzinach od 13.00 do 18.00.
Grupy zainteresowane zwiedzaniem w innym terminie, prosimy o kontakt (mail: bibliotekapubliczna@oborniki.pl, lub tel. 61 29 60 265).